‘’Zdi se, da sodobni človek meni, da sta branje in pisanje veščini, ki se ju mora naučiti … da pa je živeti nekaj tako preprostega, da ni potreben noben poseben trud, da bi se naučili, kako se to počne.‘’

Naslov knjige: Človek za sebe (Man for Himself)

5/5

Avtor: Jordan B. Peterson
Založba: Amalietti, Ljubljana, 2002
Žanr: psihologija, filozofija, samopomoč

V knjigi Človek za sebe Erich Fromm raziskuje zmedo, v katero so ujeti sodobni ljudje, ki nimajo vere v nobeno temeljno načelo, ki bi jim pomagalo voditi življenje. Takšni posamezniki postanejo brezobzirni plen silam, ki izvirajo iz njihove notranjosti in zunanjega sveta. Fromm skozi širok interdisciplinarni pogled na psihologijo in filozofijo pokaže, da psihologija ne more biti ločena od etičnih vprašanj, in da človeške narave ni mogoče razumeti brez razumevanja vrednot in moralnih konfliktov, s katerimi se soočamo vsi.

Fromm trdi, da lahko etični sistem temelji na človeški naravi, ne pa na razodetjih ali tradicijah. Kot pravi, “če naj bo človek prepričan v vrednote, mora poznati samega sebe in svojo sposobnost za dobroto in produktivnost.” Ta knjiga je ključna za vsakogar, ki si prizadeva razumeti človeka in njegov odnos do družbenih in moralnih vprašanj, s poudarkom na zavedanju lastne narave in potencialov.

Človek za sebe ostaja pomemben prispevek k razumevanju etike in človeške narave v sodobnem svetu, saj ponuja globoko refleksijo o tem, kako lahko vsak posameznik razvije svojo notranjo moč, da bi živel smiselno in produktivno življenje, ki temelji na osebni samospoznavnosti.

‘’… človek s plodnim življenjem na starost ne shira. Neustvarjalen človek pa oslabi v vsej svoji osebnosti.‘’

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Zgodbe, ki nas navdihujejo, popeljejo v orbito čustev, strasti …

Družite se z nami na …

In.