Na KavčuKo partner laže

Laži so del vsakdana. Vsi smo kdaj v situaciji, ko se na hitro zlažemo, kajne? Ko pa našega partnerja dobimo na laži, vedno boli in nas zelo prizadene. Izgubimo zaupanje in se začnemo spraševati, kaj vse nam je še zamolčal ali se zlagal. Filmi se nam vrtijo po glavi ter se nalagajo in lepijo v nore grozljivke. Ali morebiti živimo v lažeh? Zdi se nam, da živimo v hišici iz kart, ki se z vsako lažjo bolj podre. Vam je ta občutek kaj znan?
Tole je nekaj znakov, ki razkrivajo, da se nam partner laže. Gre predvsem za neverbalne pokazatelje, ki nam sporočajo, da je laž bila izrečena.
Seveda veljajo ti znaki tudi za nas, ko se zlažemo.Da se razumemo. Veljajo generalno za vsakogar od nas, ki ne govori resnice. Telo oziroma telesni odziv pač ne more lagati! Res je, da se je možno naučiti nadzorovati veliko telesnih odzivov, ki se sprožijo, ko izrečemo laž, a za kaj takega je potrebno veliko točno fokusiranega treninga, ki ga imajo na primer v vojaških in obveščevalnih enotah. Mi govorimo sedaj o nas, povprečnih lažnivcih.

1. Pokašljujemo in tako skušamo očistiti grlo. To je stresni odgovor na nagonsko situacijo boj ali beg. Kajti, izrekanje laži sproži v našem organizmu stres.
2. Težje požiramo. Lažnivec ima bolj suho grlo in težje požira slino.
3. Premikanje čeljusti naprej in nazaj. S tem lažnivci nehote dražijo žleze, ki proizvajajo slino, da s tem navlažijo suho grlo, ki je rezultat laganja
4. Usmerjenost pogleda je obrnjena proti izhodu, saj naše oči pokažejo točko, proti kateri bi želelo iti naše telo. Lažnivci običajno gledajo proti najbližjim vratom, saj želijo psihološko zbežati iz tesnobne situacije, v katero jih je spravilo laganje. Enak znak je, ko začne lažnivec gledati na uro.
5. Konice čevljev kažejo proti izhodnim vratom. Torej bi lažnivec sedaj najrajši pobegnil skozi njih, da bi se tako izognil neprijetni situaciji, ki jo vedno kreira laganje.
6. Pomanjkanje gest, ki izražajo sočutje. Kaže se tako, da glavo nagnemo bolj naprej k sogovorniku ali na rahlo tapkamo po mizi. Če kaj zanikamo ter uporabljamo poleg geste sočutja, to običajno zaznamo kot resnico.
7. Gibanje glave in telesa nazaj, ko izrekamo laži. Zakaj ravno nazaj? Ker s tem povečujemo razdaljo sebe od sogovorca, ki mu lažemo.
8. Povečano potenje rok kaže na to, da se človek nasproti nas laže.

Sama menim, da ima laž kratke noge in da se resnica slej kot prej izve. Pogosto se pripeti, da se sicer zlažemo, ker smo za neko situacijo ocenili, da bo bolje, če ne povemo ravno vse resnice, a nas kasneje tako pekli vest in preganja krivda, da smo se lagali, da navsezadnje vse povemo po resnici in priznamo, da smo se v močni stiski zlagali.
Pogosto se zgornje opisano pripeti, ko eden partner skoči čez plot, pa tega ne zmore urediti s svojo vestjo. Po seriji laži se zlomi in vse prizna ter si s tem olajša vest. Običajno se v tem hipu ne zaveda, kakšne vse domine se bodo podrle v njunem partnerskem odnosu in zaupanju, a stiska zaradi vseh laži in storjene prevare je premočna.
Laž se ne izplača. Kazen za njo bo vedno visoka, pa najsi kdo izve resnico ali ne. Laži se nalagajo na račun karme in ker ne živimo sebe, saj se moramo lagati, so vedno nekje posledice. Ali ste jih pripravljeni nositi?

 

Melita Kuhar

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Zgodbe, ki nas navdihujejo, popeljejo v orbito čustev, strasti …

Družite se z nami na …

In.